skip to Main Content
Arabia Saudyjska Maraya

Arabia Saudyjska największe atrakcje, co warto zobaczyć.

Arabia Saudyjska i jej największe atrakcje.

Arabia Saudyjska, często kojarzona głównie z ropą naftową i pustyniami, w rzeczywistości oferuje znacznie więcej dla żądnych przygód podróżników. To kraj, gdzie nowoczesność splata się z tradycją, a starożytne ruiny stoją obok lśniących metropolii. Mieliśmy to szczęście i odwiedziliśmy Arabię Saudyjską jako nieliczni przedstawiciele polskiej branży turystycznej i pokażemy Wam największe atrakcje Arabii Saudyjskiej – od tajemniczych ruin AlUli i Hegry, przez lustrzane fasady Marayi, aż po dynamiczne życie miast takich jak Rijad i Jeddah.

Chcesz zwiedzić fascynująca Arabię Saudyjską? Napisz do nas na adres biuro@soleno.com.pl a przygotujemy program idealny dla Ciebie.

 

Arabia Saudyjska największe atrakcje

Rijad – Nowoczesne Serce Królestwa

Zwiedzanie Arabii Saudyjskiej zaczynamy od stolicy. Rijad, stolica i największe miasto Arabii Saudyjskiej, jest pulsującym sercem kraju. Miasto oferuje mieszankę nowoczesności i tradycji, co widoczne jest w jego architekturze oraz kulturalnych instytucjach. Znajduje się tu wiele muzeów, w tym Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej, które oferuje bogatą narrację historii i kultury regionu. Rijad jest również domem dla imponujących nowoczesnych projektów architektonicznych, takich jak King Abdullah Financial District, który jest przykładem globalnych aspiracji miasta. Najbardziej charakterystycznym budynkiem w mieście jest Kingdom Centre przez niektórych nazywany pieszczotliwie otwieraczem do butelek.

Dirijah – najpiękniejsza część Rijadu

Najpiękniejszą częścią Rijadu jest dzielnica Dirijah. Założone w XV w., Diriyah szybko stało się ośrodkiem politycznym i religijnym pierwszego państwa saudyjskiego. Obecnie Diriyah oferuje liczne atrakcje dla odwiedzających. Można tam podziwiać starożytne budowle, odwiedzić liczne muzea i centra interpretacyjne, które opowiadają historię regionu, a także cieszyć się zakupami i posiłkami w tradycyjnym stylu, mnóstwo jest tu restauracji w tym restauracja należąca do Cristiano Ronaldo.. Dzielnica stała się także miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych, w tym festiwali i targów sztuki.

Wadi al Disah

Po jednym dniu spędzonym w Rijadzie pora na powrót na lotnisko i lot do miejscowości Tabuk. Arabia Saudyjska to ogromny kraj i żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne najlepiej przemieszczać się samolotem. Po 2 godz lądujemy w Tabuk i ruszamy zobaczyć zieloną dolinę Wadi al Disah. Najlepsze do tego będą Toyoty Lad Cruiser, ten samochód wjedzie przecież wszędzie. Po ok 3 godzinach wjeżdżamy w wąwóz i pojawia się mnóstwo zieleni, środkiem płynie strumyk, po obu stronach majestatyczne zbocza gór. To miejsce jest piękne. Przejazd całym wąwozem zajmuje nawet 2 godziny, z przystankami na podziwianie widoków. Na koniec kierowcy zabierają nas na pustynię a zachodzące słońce daje niesamowity spektakl kolorów. Kolacja o zachodzie słońca na pustyni to coś co zapada w pamięć na zawsze. Musicie koniecznie też to przeżyć.

Odwiedź z nami Arabię Saudyjską!

Napisz do nas a przygotujemy dla Ciebie wyjazd do Arabii Saudyjskiej.
  W rejonie Al Disah nie ma hoteli, znajdują się tu małe wioski, pojedyncze, małe, lokalne sklepy gdzie można kupić podstawowe produkty spożywcze. My zatrzymaliśmy się na glampingu chociaż nasze glampingi oferują zupełnie inny standard. W Wadi al Disah jest bardzo fajny klimat ale standard jest, można powiedzieć dość podstawowy. Jest wszystko co być powinno ale nie znajdziecie tutaj luksusów. W marcu noc była dość chłodna więc jeżeli lubicie komfort cieplny to przydadzą się odpowiednie ubrania. Rano budzą nas koguty, pamiętacie kiedy ostatni raz obudził Was kogut? Rewelacja!

  AlUla - Starożytne Dziedzictwo i Nowoczesność

  Arabia Saudyjska największe atrakcje – AlUla

  Na to czekaliśmy najbardziej. Trzeciego dnia docieramy do AlUli.  AlUla to fascynujące miejsce, które jest świadkiem bogatej historii regionu. Przyciąga zarówno historyków, jak i turystów dzięki swoim spektakularnym krajobrazom i archeologicznym skarbom. Główną atrakcją jest starożytne miasto Hegra (znane również jako Mada’in Salih), które od 2008 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ale AlUla to nie tylko przeszłość. W 2020 roku ogłoszono plany transformacji regionu w światowy hub kultury i sztuki, co obejmuje rozwój nowoczesnych instytucji kulturalnych oraz festiwali artystycznych i muzycznych.

  Dla kogo jest Arabia Saudyjska? Dla osób ciekawych odkrywania nowych rzeczy przed wszystkimi innymi. Arabia Saudyjska otworzyła się na świat dopiero w 2020 roku i jest krajem pięknym i jeszcze nieodkrytym. Nie znajdziecie tu tłumów turystów. Znajdziecie tu za to tradycje i nowoczesność. Wszystko połączone ze sobą i idealnej harmonii.

  Dzisiaj AlUla to tętniące życiem miasto, a jego centrum dopiero po zmroku budzi się do życia. Kto spodziewał się, że Arabia Saudyjska jest pozbawiona miejsc rozrywkowych przeżyje niemałe zaskoczenie. Główna ulica pełna jest sklepów, kramów i restauracji. Po zmroku jest tu mnóstwo ludzi, którzy robią zakupy i korzystają z rewelacyjnych restauracji. My zjedliśmy tutaj kolację, wybór dań jest bardzo duży i wszystko było pyszne. Jest też mnóstwo rzeczy dla wegetarian. Wieczorem w Aluli widać jeszcze jedną rzecz. 70% społeczeństwa to ludzie do 30 roku życia. Arabia Saudyjska to kraj ludzi młodych, dlatego będzie się w najbliższym czasie dalej zmieniał. I będzie jeszcze bardziej otwarty na świat.

  Alula Elephant Rock

  A jakie są najpiękniejsze miejsca w AlUli? Wielka dziura w skałach przy której rozpościera się wspaniały widok na całą dolinę. Ale nr 1 to Elephant Rock, skała podobna do słonia. Sposób zaprojektowanie tego miejsca dla turystów pokazuje jak Saudyjczycy traktują swoje największe atrakcje. Jest tu całkowita symbioza cudu natury z odwiedzającymi to miejsce. Loże i kanapy dla turystów są umiejscowione z zagłębieniach w ziemi po to żeby z każdego miejsca widok nie był zaburzony. I polecamy to miejsce po zmroku. Piękne oświetlenie i gwiaździste niebo tworzą fantastyczny spektakl.

  A gdzie tym razem nocujemy? To jest prawdziwa petarda. Miejsce nazywa się Caravan Habitas, składa się z 40 kultowych przyczep kempingowych amerykańskiej firmy Airstream. Każda przyczepa zapewnia prywatność i niesamowite widoki przez panoramiczne okna. Na środku obiektu znajduje się miejsce odpoczynku i część kulinarna. Można zamówić pyszne jedzenie i różne napoje wprost z foodtracków. Znajdziecie tutaj kompletnie inny od wszystkiego co znacie pomysł na zakwaterowanie. Nasza 100% rekomendacja.

  Hegra - Zagadkowy Skarb Nabatejczyków

  Arabia Saudyjska największe atrakcje – Hegra

  Hegra, często określana jako siostrzane miasto Petry w Jordanii, to dawna osada Nabatejczyków. Znana jest przede wszystkim z ponad 100 monumentalnych grobowców wykutych w skale, które zachwycają swymi fasadami i monumentalnością. Każdy grobowiec jest unikalny, z różnorodnymi fasadami, które odzwierciedlają bogactwo i status pochowanych tam osób. Dodatkowo, teren wokół Hegry oferuje liczne szlaki turystyczne i punkty widokowe, z których można podziwiać nie tylko starożytne zabytki, ale i rozległe pustynne krajobrazy. A my wymyśliliśmy inny sposób na zobaczenie piękna tego miejsca, lot balonem. Pobudka o 5 rano ale musicie nam uwierzyć, warto. Kapitan balonu to bardzo doświadczony pilot z Kanady, Kevin bardzo Ci dziękujemy za bezpieczny lot. Polecamy Hero Ballons Saudi.

  Maraya - Lustrzany Cud Architektury

  Maraya Concert Hall w AlUli to arcydzieło nowoczesnej architektury. Fasada tego budynku pokryta jest tysiącami luster, które odbijają i wtapiają się w otaczający pustynny krajobraz. Od otwarcia w 2019 roku, Maraya stała się miejscem międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i występów, przyciągając artystów i publiczność z całego świata. Budynek, który dosłownie znika w krajobrazie, stanowi symboliczne połączenie sztuki, natury i technologii. W budynku znajduje się świetna restauracja Maraya Social Restaurant, ta nagrodzona gwiazdką Michelin restauracja prowadzona jest przez Jasona Anthertona. Jedliśmy, polecamy jeżeli szukasz najwyższej klasy doświadczeń kulinarnych.

  Medyna – Miasto Proroka

  Medyna, drugie święte miasto islamu, jest domem dla Meczetu Proroka, jednego z najważniejszych miejsc kultu muzułmańskiego. To miasto, w którym Mahomet spędził ostatnie lata życia, przyciąga miliony pielgrzymów każdego roku. Chociaż dostęp do części świętych jest ograniczony dla niemuzułmanów, to Medyna oferuje bogate dziedzictwo i głęboko duchową atmosferę, którą można odczuć, spacerując jej starożytnymi uliczkami.

  Jeddah – Brama do Mekki

  Jeddah, położona nad Czerwonym Morzem, jest miastem o bogatej historii handlowej i kulturowej. To kluczowe miasto dla muzułmańskich pielgrzymek do Mekki, ale również ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny. Stare miasto Al-Balad, z jego tradycyjnymi budynkami z koralowca i charakterystycznymi drewnianymi balkonami, jest światowym dziedzictwem UNESCO. Jeddah jest także znana z rozwijającej się sceny sztuki i kultury, a także z Corniche, promenady wzdłuż morza, która jest popularnym miejscem spotkań i rekreacji.

  Informujemy, że: Administratorem Twoich danych osobowych jest Biuro Podróży Soleno. z siedzibą w Rabce-Zdrój przy ulicy Orkana 31. Będziemy je przetwarzać tylko w celach, na które wyraziłeś zgodę (zaznaczając odpowiedni checkbox), czyli na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. Twoje dane osobowe przechowywane będą do momentu odwołania zgody. Pamiętaj, że zawsze możesz odwołać daną nam zgodę - tą samą drogą jaką ją wyraziłeś, jednakże jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonaliśmy na podstawie tej zgody przed jej cofnięciem. Dodatkowo masz prawo do dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec tego przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych Masz również prawo wniesienia skargi do organu` nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie tych danych może skutkować niemożliwością kontaktu z naszej strony, ponieważ możemy nie wiedzieć kto prosi nas o kontakt.

  Informujemy, że Biuro Podróży Soleno Marcin Wujec korzysta z subwencji PFR w ramach Tarczy Finansowej. 

  Back To Top