skip to Main Content
Wakacje na Kubie

Kuba wakacje z rumem i cygarem

To było nasze marzenie od lat. Kuba ma w sobie coś tajemniczego, coś co bardzo przyciąga. Okazało się, że słusznie nas przyciągała. Tak przyciągała, że byliśmy tam dwa razy, rok po roku.

Pewnie się już domyślacie, że na Kubę pojechać warto.

Wspominając naszym turystom o Kubie musimy zawsze na początek przełamać obawy o ten kierunek. Kuba? Tam są pewnie słabe hotele, słabe wyżywienie i chyba nie jest bezpiecznie.

Nic z tego nie jest prawdą. Wakacje na Kubie mogę być naprawdę komfortowe! Co prawda hotele i wyżywienie nie jest tak luksusowe jak np na sąsiedniej Dominikanie, ale na prawdę niczego nie brakuje. A miejsca do wypoczynku są wspaniałe.

Kuba kojarzy się z rumem i cygarami i są to skojarzenia trafione. Cygara są uznawane najlepsze na świecie, polecić można takie firmy jak Cohiba i Monte Christo. Rum to znane także u nas Havana Club czy Legendario. Jest jeszcze rum Santiago de Cuba, powstaje w fabryce rodziny Bacardi. Po rewolucji wszystkie majątki prywatne zostały skonfiskowane, rodzina Bacardi uciekła z Kuby a władza  zmieniła nazwę trunku na właśnie Santago de Cuba. Z rodziną Bacardi jeszcze się spotkamy w Havanie.

Rum jest bardzo ważny na Kubie, rum to styl życia, rum to zabawa i tańce, tam gdzie jest rum zawsze jest wesoło. I rum jak żaden inny alkohol nie pasuje tak do ciepłego i wilgotnego klimatu. I jeszcze jedno, najsmaczniejsze drinki  są na bazie rumu – mojito, daiquiri, caipirinha czy Cuba Libre. Nie zachęcamy oczywiście do picia alkoholu, chociaż w sumie to zachęcamy 🙂

Wakacje na Kubie: Hawana

Pisząc o Kubie zacząć musimy od absolutnej gwiazdy kraju czyli Hawany.

Dane nam było parę dni czerpać pełnymi garściami z jej walorów. Szwędać się nocami pomiędzy podniszczonymi kamienicami, odwiedzać miejscowe restauracje i bary, patrzeć na ludzi, którzy nie są bogaci ale może właśnie dlatego żyją pełnią życia.  Spotkaliśmy tzw naganiacza, który zaproponował zjedzenie kolacji w super restauracji. Akurat szukaliśmy czegoś do zjedzenia i chętni skorzystaliśmy. Lekkie zdziwienie wzbudziło to, że wchodzimy do zrujnowanej kamienicy, idziemy po schodach 5 pięter w górę, i… I trafiamy do prywatnego mieszkania na ostatnim piętrze gdzie zaradny Kubańczyk prowadzi nielegalną (chyba) restaurację. To była najlepsza ryba jaką jedliśmy w życiu, świeża i niesamowicie przyprawiona. Nie dane nam było niestety poznać sekretu kucharza. A szkoda.

Znajoma kubanka powiedziała znamienne słowa, my nie mamy smartfonów, musimy ze sobą rozmawiać. Brzmi znajomo? My za to mamy smartfony ale nie rozmawiamy.

Co zobaczyć w Hawanie

Stara Hawana – robi naprawdę niesamowite wrażenie. Ścisłe centrum jest odnowione, kamienice wyglądają jak np w Hiszpanii. Ale wystarczy przejść kilometr żeby zobaczyć budynki nieremontowane chyba od 100 lat. Pomalowane kolorowymi farbami jak gdyby to miało je odmienić, i naprawdę odmienia, zniszczone kamienice dają ten niesamowity klimat. Polecamy spacer wąskimi uliczkami starej Hawany w nocy, jest całkowicie bezpiecznie, nie ma czego się obawiać. Będziecie mieli okazję zobaczyć jak hawańczycy po całym dniu pracy siedzą przed swoimi mieszkaniami na ulicy, grają w domino, rozmawiają ze sobą, śmieją się. Przygaszone światła dodają uroku dzielnicy. Wakacje na Kubie nie mogą się odbyć bez wizyty w starej Havanie!

Jak już jest wieczór i spacer macie za sobą to koniecznie trzeba wybrać się na słynną promenadę Malecon, ciągnie się wzdłuż morza, jest to tradycyjne miejsce spontanicznych spotkań młodzieży, tu się bawią, tańczą, smakują rumu (tak, tak znowu rum). A na koniec konieczna jest wizyta w słynnym barze La Floridita, to tu Ernest Hemingway spędzał całe dnie i tu obmyślał o czym będzie nowa powieść, lokal jest słynny z drinka Daiquiri, musicie spróbować, jest pyszny.

Za dnia polecamy odwiedzić centralny plac miasta, muzeum rumu Havana Club, fabrykę cygar Partagas i koniecznie hotel Nacional. Jest to najsłynniejszy hotel na Kubie, pamiątka po czasach świetności gdy na Kubę przyjeżdzali tłumnie amerykanie, oczywiście wszystko przed rewolucją. Do hotelu można wejść i zwiedzić części ogólnodostępne, warto przejąć do ogrodu na tyłach hotelu.

Na koniec wracamy do rodziny Bacardi, to była bardzo majętna rodzina. I mamy w Hawanie pozostałość po ich rumowych interesach – Edificio Bacardi czyli budynek Bacardi, to perła w stylu Art Deco, pełni funkcję biurową. Nam wpadło do głowy, że z tego pięknego budynku będzie najpiękniejszy widok na starą Hawanę, długo nie czekając trzeba było rozpocząć negocjacje z ochroną budynku. Z racji dużego umiłowania Kubańczyków do walut obcych już po 3 minutach byliśmy w windzie na najwyższe piętro, potem troszkę po schodach do góry i… to chyba jest najlepszy widok. Polecamy ponegocjować z ochroną budynku bo naprawdę warto.

Wakacje Na Kubie
Wakacje Na Kubie
Wakacje Na Kubie
Wakacje Na Kubie

Trynidad

Czas jechać w kierunku miejsca na wypoczynek, do prowincji Sancti Spíritus – to nie nasza wina, że znowu skojarzenia z alkoholem. Trynidad to perła kolonializmu, starówka jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główny plac miasta – Plaza Mayor – to tu koncentruje się życie, szczególnie po zmroku, na wielkich schodach gromadzą się ludzie, w barze gra muzyka a pary tańczą, niesamowity klimat i warto tak zaplanować wizytę, żeby zobaczyć Trynidad nocą. Wąskie uliczki pełne są sklepików z pamiątkami i obrazami. Można kupić naprawdę bardzo interesujące prace.

Wakacje na Kubie: przed wyjazdem

Warto zawsze zapoznać się z informacjami konsularnymi tutaj.

Odwiedź z nami Kubę już dzisiaj!
  Wakacje Na Kubie
  Wakacje Na Kubie
  Wakacje Na Kubie
  Wakacje Na Kubie

  Varadero i Cayo Santa Maria

  Blisko Hawany znajduje się słynny kurort Varadero, piękne plaże, mnóstwo hoteli, większość starszych ale trzymających poziom obsługi. Atutem jest bliskość Hawany. Warto właśnie tam rozpocząć swoje wakacje na Kubie.

  Nasza rekomendacja to jednak inne miejsce. Cayo Santa Maria – jak może wyglądać raj możecie zobaczyć właśnie tutaj. Na wysepkę prowadzi droga zrobiona przez morze, jest tu dość płytko i po 15 latach wrzucania głazów do morza udało się wybudować 40 km drogę środkiem morza. Widok jest niesamowity. Ale najlepsze jest na końcu drogi, wyspa jak ze snów. Biały piasek i krystalicznie czysta woda. Plaże na Cayo Santa Maria zaliczane są do najpiękniejszych na świecie. Zachód słońca na plaży pozostanie w pamięci na zawsze. Do tego bardzo ciepła woda sprzyjająca długim kąpielom. Mamy tu bardzo dobre hotele, także całkowicie nowe i o bardzo wysokim standardzie. Jest to miejsce dość odosobnione dlatego postanowiono zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze w dwóch miejscach stworzono tzw Puebla, mini miasteczka z rynkiem, restauracjami, barami gdzie można wieczorem wyjść i mieć namiastkę spędzania czasu w małym miasteczku.

  Po drugie każdy hotel ma swój amfiteatr gdzie odbywają się wieczorne pokazy, przedstawienia, animacje. I to na bardzo wysokim poziomie. Kubańczycy w szkole uczą się tańca, to widać, najgorzej tańczący Kubańczyk tarczy lepiej jak najlepiej tańczący europejczyk. Oglądając przedstawienie muzyczne mamy wrażenie, że oglądamy artystów klasy światowej. No i ten rum, nie zapominajmy o rumie 🙂 A jeżeli ktoś ma ochotę to można cały dzień wypoczywać na rajskiej plaży lub wybrać na kilku kilometrowy spacer wzdłuż morza. Na plaży wypożyczane są też kajaki oraz małe katamarany Hobie Cat.Z wyspy można pojechać na wycieczkę do Hawany – ok 5 godzin jazdy lub samolotem w godzinę. Do Trynidadu – ok 3 godzin jazdy autokarem. Można też wynająć samochód lub auto z miejscowym kierowcą, co ciekawe jest to tańsze niż wypożyczenie samochodu. Bardzo przyjemną wycieczką jest też rejs katamaranem z wizytą w delfinarium.

  Ciekawostka – na Kubie jest największy odsetek lekarzy na ilość mieszkańców na świecie. Lekarze z Kuby pomagają w całej Ameryce Łacińskiej.

  Back To Top